Kapcsolat

Ne csak a víz alatt kövess bennünket!
Megtalálsz minket a Facebookon és az Instagramon keresztül a lenti közösségi gombokra kattintva, de üzenhetsz Messengeren, Viberen, vagy e-mailben a
horizont@horizontdive.hu címen.

1237 Budapest, Maros utca 170.

+36 20 951 0809

horizont@horizontdive.hu

Természetesen kereshetsz közvetlenül is minket:

Görög Damáz

Kátai Viktória

LIFE IS BETTER UNDERWATER!

GY.I.K.

A bemutatkozó leírásban igyekeztünk a szerintünk legfontosabb dolgokra helyezni a hangsúlyt (pl. érdemes-e búvároktatási rendszert választani, vagy mi alapján keress búváriskolát), itt pedig összegyűjtöttünk azt a 25 leggyakoribb kérdést, ami kezdőknél többször felmerült már a képzések megkezdése előtt. Érdemes átolvasni, hasznos információk lehetnek benne számodra is.

Miért kell regisztrálni a DiveSSi.com oldalon?

Mert így fogod tudni elérni az online tananyagokat, az online merülésnaplódat, a sikeres vizsga után pedig saját online búvárigazolványod is itt lesz. Ezeken kívül rengeteg hasznos információt és tippet is találsz az oldalon. A regisztráció menetét itt tudod honlapunkon elolvasni.

Hol találom az online tananyagokat?

A saját DiveSSi profilunkban találhatjuk meg a tananyagok menüpontban, vagy pedig a MySSi applikáción keresztül érhetjük el a tananyag-kártyák menüpont alatt.

Az online tananyagokat egyedül kell megtanulnom?

Mi megtanítjuk, hogy megértsd, megismerd és el tudd sajátítani, de megtanulni neked kell! J Iskolánk hibrid oktatást követ, ami azt jelenti, hogy személyes és digitális formában történik az oktatás.

Meddig tart megtanulni búvárkodni?

Ez elsősorban a szorgalmadon és a kitartásodon múlik.
A kezdő tanfolyam (OWD) tananyagát akár pár nap alatt elsajátíthatod, de hogy ténylegesen mennyi idő alatt, az valójában attól függ, mennyi időt szánsz rá és mennyi idő alatt „érzel rá”. Nálunk az oktatás teljesítmény alapú, ami azt jelenti, ha látjuk, hogy sikerült magabiztosan elsajátítanod a szükséges elméleti, majd gyakorlati tudnivalókat, akkor állsz készen.

Miből áll egy tanfolyam?

kezdő búvártanfolyam 3 részből áll, ez alatt elsajátítod a búvárkodás elméleti és gyakorlati alapjait.

  • Elmélet – Ez akár egy egész napos vagy hétköznap esti búvároktatások keretében, otthoni tanulással kiegészítve elvégezhető. Oktatóink rugalmasak ebben, figyelembe veszik, hogy többnyire munka vagy iskola mellett tanultok, így külön ütemezésre vagy akár kihelyezett oktatásra is van lehetőség. Itt megtanulod a búvárkodás alapjait, legfontosabb szabályait, megismered a fizikai és fiziológiai hatásokat, tanulsz a helyes légzéstechnikáról, a lebegésről.
  • Uszodai gyakorlás – ez nagyban függ az egyéntől. Erre általában 3? délelőttöt kell szánnod, de igazából annyi időt, amíg nem tudod magabiztosan elvégezni az alapfeladatokat (felszerelés összeállítása, maszkürítés, lebegés)
  • Nyíltvízi merülés – itt 4? db merülésen kell részt venned, és oktatód előtt bemutatni a megszerzett tudásod. Fontos, hogy a 4 merülés nem történhet egy napon!

Az OWD után számos további képzésünk közül választhatsz, ha kedvet érzel ahhoz, hogy továbbfejleszd alaptudásod. Igazából az érdeklődésed iránya, a lelkesedésed, az időd és a pénztárcád szabja meg, meddig szeretnél tanulni.

Jellemzően az OWD-t követően lehetőséged van az Advenced Adventure tanfolyamra jelentkezni, ahol 5, általad választott specialitást ismerhetsz meg. Ha már szereztél némi gyakorlatot, továbbfejlesztheted tudásodat az Advanced Open Water Diver (AOWD) tanfolyamon, ahol olyan búvártechnikákat sajátítasz el, amikkel magabiztosabb leszel a vízben és különleges merüléseket is végre tudsz majd hajtani. Aztán jöhetnek a specialitások, majd akár a hivatásos búvártanfolyamok.

Hogy zajlik a vizsga?

Az elméleti vizsgát lehetőséged van online, vagy személyesen, papír alapon letenni. A gyakorlati vizsgát vagy hazai tavakon (jellemzően Dorog, Gyékényes), vagy szervezett külföldi búvártúránkon tudod elvégezni.

Van-e egészségügyi előfeltétele a tanfolyamnak? Milyen orvosi igazolás szükséges?

A tanfolyam megkezdése előtt minden búvárhallgató kitölt egy egészségügyi nyilatkozatot, mely a búvárkodásnál fontos egészségügyi kockázatokat méri fel. (Pl. fennáll-e bármilyen légzőszervi, szív-érrendszeri, pszichiátriai betegség, alkohol vagy drogfüggőség, fóbia, pánik betegség, epilepszia.) Ha minden kérdésre nemleges a válasz, akkor kezdheted el a tanfolyamot.

Ezenkívül szükséges búvárorvos által kiállított orvosi igazolás, melyet hivatásos búvárok esetében évente, hobbi búvárok esetében pedig 2 évente érvényesíteni kell.

Bárki lehet búvár?

Ha az orvosi feltételeknek megfelel és nincs egészségügyi kizáró ok, akkor igen.

Szükséges a jó fizikum a búvárkodáshoz?

Az általános jó erőnlét és az egészséges fizikum elengedhetetlen, kiemelten a keringési és légzési rendszer megfelelő állapotára, hiszen a légzőkészülékes merülések során ezek fontos szerepet kapnak.

Hány éves kortól lehet elkezdeni a búvárkodást?

8 éves kortól, a Scuba Ranger tanfolyammal.

Milyen mélyre merülhetek?

A próbamerülés során max. 5 méterre. A kezdőbúvár tanfolyam elvégzésével 18 méterre, haladó búvárként pedig 30 méterre. Ha megszerzed a mélymerülő képesítést, akkor akár 40 méterig is merülhetsz.

Speciális biztosításra van szükségem?

A tanfolyamaink díja tartalmaz az oktatás idejére egy alapbiztosítást, de ha később akár nyaralásaidon, akár búvártúrákon szeretnél merülni, akkor érdemes olyan biztosítást kötnöd,  ami az extrém sportokra is kiterjed. Ebben tudunk segíteni és tanácsot adni, keress minket bizalommal ezzel kapcsolatban is!

Bárhol merülhetek?

Igen, legyen szó édes vagy sós vízről, természetes vizekről, barlangi üregről, vagy mesterséges víztározóról, de akár még egy befagyott tó jege alatt is, ha az nem ütközik semmilyen jogszabályba és a helyi szabályozásoknak megfelel. Ezt a meghatározást azért mi mindig kiegészítjük azzal, ha megvan hozzá a megfelelő képesítésed, tudásod és felszerelésed!

Persze a távoli, fehérhomokos, türkizkék tengerek a legcsalogatóbbak, de egészen biztos, hogy a közeledben is található több olyan merülési lehetőség, ami esetleg eszedbe se jutott eddig. Gondoltad volna például, hogy Budapest szívében egy lépcsőházból nyílik egy termálvizes barlang, ahol merülni lehet?

Van családi kedvezmény?

Igen van, sőt, sokszor hirdetünk meg páros kedvezményeket, vagy baráti társaságoknak, cégeknek egyedi ajánlatot is adunk megbeszélés alapján.

Szemüvegem / kontaktlencsém van, tudok így merülni?

Igen, de feltétlenül tájékoztasd az oktatódat. Több megoldás is lehetséges, hogy élesen láss a víz alatt. A klasszikus szemüveg a maszk alatt nem hordható,  de ha kontaktlencsét használsz (és nem félsz attól, hogy esetleg elhagyod a merülés során), ez a legpraktikusabb megoldás. Természetesen választhatsz dioptriás búvármaszkot is, a gyártók korszerű kétlencsés maszkjai között biztosan találsz megfelelőt.

A tanfolyam megkezdése előtt kell felszerelést vásárolnom?

Nem szükséges. Alapvetően semmivel nem kell rendelkezned, mert a kezdő búvártanfolyamon biztosítunk minden szükséges felszerelést, de érdemes megfontolnod az alapvető búvárfelszerelések beszerzését, hiszen például a saját maszkban való merülés a te kényelmedet szolgálja.

Érdemes saját felszerelést vásárolnom?

Szerintünk igen, de te döntöd el, hogy vásárolsz vagy bérelsz. Búváriskolánk a vásárlásban is és a búvárfelszerelés bérlésben is szívesen segít, de ha megteheted, akkor mi mindenféleképpen a saját felszerelést javasoljuk.

Azt szoktuk mondani, hogy ahogy a Harry Potter regényekben is a varázspálcát mindenki magának próbálja ki és találja meg az igazit, úgy a búvárfelszereléseknél is mindenki saját maga válassza ki a neki megfelelő, hozzá tökéletesen illeszkedő, kényelmes darabokat, hogy minél élvezetesebb legyen a merülés. A saját felszerelésben ugyanis sokkal komfortosabban érzed magad, nyugodtabban merülsz, mert nem kell megszoknod az idegen búvárfelszerelést, hiszen tökéletesen ismered és megszoktad már a sajátodat. Ugyanakkor azt is tudnod kell, hogy búvárfelszerelésed egyes elemei időszakos karbantartás igényelnek, amire oda kell figyelned.

Bónusz: Saját búvárfelszereléssel többször és többet merülhetsz! 😀

Ha saját felszerelést vennék, kapok segítséget a vásárlához?

Természetesen! Elmondjuk, hogy mire figyelj, hol és mit érdemes vásárolni, illetve ha szeretnéd, el is megyünk veled és segítünk a kiválasztásban. A magyarországi búvárboltokban történő vásárlások esetén pedig kedvezményt tudunk biztosítani.

Mi történik, ha cápával találkozom a merülés során?

Egyfelől nagyon örülj, hogy találkozhatsz ezekkel a csodálatos élőlényekkel, másfelől hagyatkozz oktatódra. Amennyiben érdekelnek a cápák és a cápákkal való merülés szabályai lehetőséged van elvégezni a Cápákkal való merülés (Shark Ecology) tanfolyamunkat.

Mi történik, ha elfogy a levegőm?

Nem fogy el, hiszen a nyomásmérő kötelező felszerelés és komputered is segítségedre van, hogy pontosan ismerd a még felhasználható levegőd mennyiségét. Ha valami váratlan technikai probléma miatt ez mégis bekövetkezne, a merülőtársad fog segíteni a felemelkedésben.

Hogyan párátlanítjuk a búvármaszkot?

Az újonnan vásárolt búvármaszkok esetében fontos tudni, hogy a cégek egy speciális zsírréteggel kezelik a lencséket, hogy ne karcolódjanak szállítás közben. Ezt a zsírréteget a lencsékről érdemes mosogatószerrel kimosni, vagy pedig a lencséket kiégetni.

A merülések előtt nagyon fontos, hogy használjunk páramentesítő folyadékot vagy egész egyszerűen a mindig „kéznél lévő” nyálunkat, amit a száraz lencsékre teszünk/köpünk, majd leöblítjük.

Hogyan tároljuk a búvárfelszerelést?

Búvárfelszereléseinknél fontos, hogy édes vízben mossuk el, majd erős napfénytől mentes, árnyékos, jól szellőző helyen szárítsuk meg kilógatott állapotban, hogy a víz kicsöpöghessen belőle.

A nemzetközi búvárkézjelzéseket is meg kell tanulom?

Igen, hiszen a víz alatt így a legegyszerűbb kommunikálni, de ne aggódj, nagyon logikusak és könnyen elsajátítod őket.

Mit jelent az ABC felszerelés?

A búvármaszkot, a szelepes snorkellt és a pántos búváruszonyt a búvárcsizmával összefoglaló néven ABC búvárfelszerelésnek hívjuk. Ha saját felszerelést vásárolsz, érdemes ezekkel kezdeni.

Drága hobbi a búvárkodás?

Igen is, meg nem is.  Tény, hogy nem a legolcsóbb hobbik közé tartozik, de a költségeket bizonyos értelemben te határozod meg. Talán a síeléshez tudnánk leginkább hasonlítani, de nézzük egy kicsit részletesebben:

  • Az alaptanfolyamra csak egyszer kell költened. Ezzel életreszóló tudást szerzel, hiszen minősítőkártyádnak nincs se lejárata, se éves tagdíja. Az alaptudásod megszerzése után pedig azt, hogy szeretnél-e továbblépni, mikor és milyen ütemben fejlődnél tovább, már te szabod meg.

  • Te döntöd el azt is, mikor, milyen felszereléseket veszel vagy bérelsz. Átgondolt vásárlásokkal, figyelve a lehetőségekre és a kedvezményekre, jelentős összegeket tudsz megspórolni, amit aztán minél többször merülsz, annál többször érvényesíthetsz.

  • Te választod ki, hova és hányszor mész merülni. Ahhoz, hogy merülj, nem kell rögtön a világ túloldalára repülni! Választhatsz az Adria számos merülőhelye közül, elutazhatsz a Padova melletti Y40 medencébe, vagy ellátogathatsz akár az ausztriai Tragössben található Zöld-tóhoz, és máris nem kell olyan mélyen a zsebedbe nyúlni, hogy különleges és gyönyörű helyeken merülhess. Sokszor szervezünk itthon is egy napos túrákat és élménymerüléseket, így velünk tarthatsz barlangi merülésekre, tó-tisztításokra, de akár víz alatti karácsonyfa állításra is!

  • Az igazsághoz tartozik, és nem lenne korrekt, ha nem írnák le, hogy a búvárkodás könnyen szenvedéllyé válik, és a különböző merülési lehetőségek bizony tovább mélyíthetik a búvártudásoddal együtt a pénztárcádat is.  Megesik, hogy egy vágyott merülőhelyen történő merüléshez ki kell egészíteni a meglévő tudásodat. Ahhoz például, hogy lemerülhess egy hajóroncshoz, el kell végezned egy Roncsmerülő tanfolyam specialitást (Wreck Diving), vagy épp érdemes  beszerezned mondjuk egy búvárlámpát.

Rólunk mondták

Lilian

Egy kisebb összeg kockáztatásával megbizonyosodhattam arról, hogy nemcsak a  képzeletemben vágyok a búvárkodásra, hanem valóban ezt akarom tanulni. És arról is, hogy mindezt Damáz mellett akarom megtanulni, mert maximális odafigyelése, gyakorlottsága mellett biztos kezekben éreztem magam. Ráadásul a felszerelésekre sem kellett feleslegesen nagy összeget kiadnom, mert olyan eszközöket hozott, amiket laikusként is jó érzéssel vettem fel, aztán közösen ellenőriztük, hogy kifogástalan állapotúak. Ha gondolkozol a búvárkodáson és engem kérdeztek, akkor két dologban nem szabad vacilálni: az egyik, a próbamerülés, a másik a búváriskola. #csakahorizont

Ibolya

Szuper csapat! Lelkiismeretesek és kedvesek! Újra őket választanám!

Kata

Csak velük merem elengedni a családot búvárkodni, szerintem ez mindent elárul róluk: felkészült, igényes, megbízható, vidám, profi csapat.

Beáta / Az első merülés

…itt van Damáz a szigeten, menjünk el hozzá búvárkodni. Nagy élmény lesz! …oké, hogy mindenhol le fog érni a lábam, de az azér’ hangyányit zavar, hogy a fejem sehol sem fog “kilógni”. Mindegy, nem volt visszaút. Megkaptuk a felszerelést… beöltöztünk és meghallgattuk a gyors eligazítást. Megtudtuk, hogy víz alatt nem “lájkolunk”, azaz nem mutogatjuk a hüvelykujjunkat, mert az a mélyben azt jelenti, hogy feljönnénk a felszínre. Máshogy fejezzük ki tetszésünket. Először Máté és Attila merültek, kb. fél óra múlva vigyori fejjel megjelentek. Aszonták’ nagy élmény volt. Na gondoltam, jöjjön aminek jönnie kell… Hanyatt vágtam magam, egyenesen a “palacktartóba”, rám ügyeskedték, megkaptam az uszonyokat, majd azt mondták, hogy köpjek bele a búvármaszkba… Csak hatszor kérdeztem vissza… Egen”, köpjek, oszt kenjem szét, mert az párátlanít… Hát köszi, jól kezdődik… Aztán próbáljak szépen lélegezni a reduktoron keresztül, no para, van elég levegő a hátamon. Tisztára vízipóknak éreztem magamat… De azér’ ott rám köszönt egy lightos pánik… “Te figyelj, Görög Damáz… nekem tök jó lesz itt a felszínen…Tudod, csak úgy lebegjünk, ne menjünk mélyre… Nem szükséges… Éltes korom ellenére jó a szemem, innen is látom a halakat… ” Damaz sztoikus nyugalommal csak annyit mondott: Nem megyünk mélyre…, nyugi. És már indultunk is. A parát felváltotta az ámulat, a csoda, a víz alatti világ nyugalma, a rengeteg féle hal látványa. Hamar eltelt az idő… És mint azt később megtudtam, Damáznak a “nem mély” 5 métert jelentett… Na így lehet hinni egy férfinek.